بررسی تاریخچه پوستر

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی تاریخچه پوستر :

در قرن نوزدهم در اروپا همراه با رشد صنعت و فن آوری های جدید ,عرصه برای ظهور هنر گرافیک باز شد.در سه دهه آخر این قرن, بر اثر تحولات تصویرگری و پیوند نزدیکی که بین هنر چاپ و نقاشی بر قرار شده بود,پدیده تازه ای به نام پوستر, آفیش یا پلاکات به وجود آمد.

سرچشمه های پوستر را, همچون مصورسازی, در گذشته های دور می توان جستجو کرد. به یک معنا, نقوش بر جسته آشوری , ایرانی و رومی, نوعی پوستر بوده اند, زیرا رویدادهایی را به روایت تصویر, توصیف می کردند که در واقع تبلیغی برای دستگاه حاکمه بود. به علاوه در مصر و رم باستان ساختن آگهی های همگانی یا اعلامیه های دیواری معمول بوده است. یکی از قدیمی ترین آگهی هایی که کشف شده, پاپیروسی است که پاداش برای باز گرداندن یک برده فراری در مصر اعلام کرده. آگهی هایی نیز از قرون وسطی باقی مانده که روی پوست نوشته می شد, حتی بعضی از اینها دارای تصویر نیز بود.

آگهی های همگانی چاپی از اواخر قرن پانزدهم میلادی ظاهر شد. از قرن شانزدهم به بعد نمونه هایی از آگهی های چاپی که اغلب متشکل از حروف چاپی بودند رایج گشت اما فن چاپ می بایست مراحل پیشرفته تری را طی کند تا امکان پیدایش پوستر مصور رنگی فراهم گردد. همان طور که قبلا اشاره نمودیم ابداع روش لیتوگرافی نقش مهمی را در گسترش چاپ رنگی سریع و ارزان ایفا کرد. البته فن چاپ رنگی و گسترش آن به تنهایی در پیدایش هنر پوستر سازی موثر نبود, بلکه زندگی در شهرهای بزرگ و صنعتی که نوع جدیدی از ارتباطات همگانی را که زاییده پیچیدگی زندگی مدرن شهری بود به همراه خود آورد عامل اصلی بود.

یکی از نمونه های پوستر این دوره کاری است از «ادوارمانه» برای کتابگربه ها. این پوستر و سایر پوستر های این دوره,تنها با رنگ سیاه چاپ می شدند در واقع تک رنگ بودند.

پوستر رنگی مصور,با نام هنرمندی فرانسوی به نام ژول شره آغاز می گردد.شره با نقاشان امپر سیونیست آشنایی داشت و در کار خود از رنگهای درخشان آثار آنان بهره فراوان برد.چاپ حکاکی, با نقطه کاری, قلم زنی روی فلز و غیره,روشهایی بودند که با بهره گیری از آنها توانست به انواع قابل ملاحظه ای از رنگها و طرحها دست یابند.

لینک کمکی