بررسی تاریخ هنر چین و صنایع دوره سنگی و هنر رسمی و عصر مفرغ

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن بررسی تاریخ هنر چین و صنایع دوره سنگی و هنر رسمی و عصر مفرغ :

بررسی تاریخ هنر چین و صنایع دوره سنگی و هنر رسمی و عصر مفرغ
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه

صنایع دوره سنگی

هنر رسمی و عصر مفرغ

نقشه

مقدمه:

چین, در سرتاسر تاریخ طولانی ثبت شده‌اش, توانسته است مرزهایش را تقریباً بدون آنکه خود به تهاجمی دست زند حفظ کند. این امر مسلم که هر ادبیات و هم هنرها در چین در طی چندین هزاره وابستگی متقابل بسیار چشم‌گیری داشته‌اند, خود مؤید این نظر است که فرهنگ چین نیز به همین اندازه عاری از گسست بوده است. با این همه, فرهنگ چینی که تجلی آن را در هنرها و هنرهای کاربردی می‌یابیم, سنتی ناب و خالص نبوده است.

کنجکاوی و علاقه به نقش‌مایه‌های خارجی که از همسایگان شرقی و غربی وام گرفته می‌شده به استادی در فن و گنجینه‌ای غنی از سبک‌های مختلف شکل داده است, اما عشق به سنت, حفظ تجانس را تضمین کرده است. هرگاه نقش‌مایه‌ها و سبک‌ها جذب سنت چینی شده‌اند, در طی قرون, هم سو با علاقه به کهن‌گرایی که در بخش اعظم هنر چینی جاری است بارها از نو سربرداشته‌اند. همین علاقه ما را به این دیدگاه سوق می‌دهد که چین فرهنگ هنری کی پارچه و خود بسنده‌ای دارد.

یکی از پرنفوذترین واردات پذیرش آیین بودایی و در قرن دوم ق‌م بود که فرهنگ دینی و فلسفی جدیدی را با هنر و شمایل‌نگاری ملازم آن به چین آورد. در پی آن, سبک‌های جدید نقاشی فیگور و پیکره‌سازی, و نیز الگوهای جدید در طراحی معابد, اثاث و تزیینات آن‌ها لازم افتاد؛ جذب این‌ها قرن‌ها به طول انجامید.

بخش اعظم هنر بودایی از سنت‌های آسیای مرکزی الهام می‌گرفت که خود ریشه در الگوی اصلی در شمال هند داشتند. در چین, شمایل‌نگاری بودایی نقشی مهم در پیکره‌سازی و نقاشی داشته است. پیکره‌های بزرگ مقایس پیش از این, قالب هنری بومی مهمی نبودند, اما در قرون پنجم و ششم دیگر نقش برجسته‌های باابهت و پیکرهای سنگی بی‌تکیه‌گاه برای غار. معبدها و بناها چوبی ساخته می‌شد. در سده‌های میانه, و بعدتر, سبک‌های هنری تبتی, مغولی و گورکانیان هند در چین در دوره‌های محبوبیت و نفوذ یافتند, اما تأثیر آن‌ها در کل چندان گسترده نبود.

رشد لایه‌بندی در جامعه چین تنوع بیشتر در سبک‌های هنری و تنوع بیشتر در مواد و مصالح کار را اقتضا می‌کرد. از همان مراحل اولیه, مهارت در تزیینات سطح, چه باکنده‌کاری روی سنگ یا ریخته‌گری فلزات, در چین به وجود آمد. نقش‌مایه‌های به کار رفته به صورت تزیینات نقش شده بر سفالینه‌ها تا به امروز باقی مانده‌اند.

لینک کمکی