پاورپوینت آماده بررسی آلودگی صوتی هواپیما و پیامدهای آن

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت آماده بررسی آلودگی صوتی هواپیما و پیامدهای آن :

مقدمه

امروزه بحث‌های زیادی درباره مسائل زیست محیطی مانند جمع‌آوری زباله, جلوگیری از آلودگی هوا, جمع‌آوری بهداشتی و تصفیه فاضلاب و بسیاری از دیگر موارد مطرح و برای کاهش اثرات زیانبار آنها نیز تلاش‌های زیادی انجام می‌شود.

اما در این میان مسائل مهم دیگری هم وجود دارد که به آنها توجهی نمی‌شود.

آلودگی صوتی از مواردی است که گرچه بعضی مواقع درباره آن صحبت‌هایی شده, اما برای کاهش آن کار خاصی انجام نگرفته است, در صورتی که آلودگی صوتی به عنوان یک تهدید جدی برای سلامت محیط و انسان‌ها تلقی می‌شود.

تعریف «نوفه» براساس جنبه‌های فیزیکی صدا ممکن نیست, چرا که یک صدا می‌تواند در یک لحظه «خواسته» باشد, در حالی که در شرایط دیگر یا برای همان افراد «ناخواسته» باشد و به عنوان «نوفه» تلقی شود.

بنابراین به دلیل مطرح شدن عوامل ذهنی, فیزیولوژیکی و حالات درونی ارائه تعریف برای آن مشکل است. اما به طور کلی به صداهای ناخواسته یا آزاردهنده که به هر دلیل بر فعالیت‌های روزانه ما اثر منفی بگذارد, «نوفه» گفته می‌شود.

«صدا» زمانی ناخواسته گفته می‌شود که فرآیند صحبت کردن و برقراری ارتباط میان افراد را تحت تاثیر قرار دهد و در فرآیند اندیشیدن و تمرکز فکری اختلال ایجاد کند, از انجام مناسب فعالیت‌ها جلوگیری کند و خطر ایجاد آسیب در سلامت سیستم شنوایی را بالا ببرد.

به طور خلاصه به هر صدایی که انسان به شنیدن آن تمایل نداشته باشد و موجب آزردگی یا آسیب و اختلال اعصاب شنوایی شود, «آلودگی صوتی» گفته می‌شود.

آلودگی‌های صوتی نه تنها بر شنوایی و سلامت قلب و عروق تاثیر می‌گذارد, بلکه موجب اضطراب, سردرد و تحریک رفتارهای ضد اجتماعی, خشونت طلبی, مختل شدن رشد کودکان, پرخاشگری و کاهش تمرکز می‌شود و این در حالی است که سر و صدا را می‌توان با روش‌های علمی و فنی کاهش داد.

به عنوان مثال می‌توان با استفاده از آسفالت‌ مرغوب از میزان صدای ناهنجار ناشی از حرکت خودرو‌ها کاست و یا کارخانه‌ها و مشاغل مزاحم را به خارج از شهر منتقل کرد. امروزه آلودگی صوتی یک معضل جهانی است و بسیاری از انسان‌ها در دنیای صنعتی از پیامدهای آن رنج می‌برند.

لینک کمکی